Νέα

Ημερίδα Εγκατεστημένου Εξοπλισμού στην Πανεπιστημιακή Κλινική Φ.Ι.Α. ´Σ. Νιάρχος´ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων

Στην Πανεπιστημιακή Κλινική Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης (Φ.Ι.Α.) ´Σ. Νιάρχος´ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία το νέο πλήρες σύστημα ανάλυσης βάδισης κατά τη διάρκεια μιας ειδικής ημερίδας. Το σύστημα αποτελείται από 14 κάμερες και 2 δυναμοδάπεδα και είναι εφοδιασμένο με μυογραφική καταγραφή και εργοσπειρόμετρο για την κατανάλωση οξυγόνου.

Το προηγμένο αυτό σύστημα, που αποκτήθηκε μέσω της Πράξης «Megatron» (MIS 5047227), είναι το πρώτο του είδους στην Ελλάδα και ένα από τα λίγα στο εξωτερικό, ορίζοντας έτσι νέα πρότυπα στην επανεκπαίδευση και ανάλυση βάδισης. Η χρηματοδότηση της απόκτησης και εγκατάστασης του εξοπλισμού έγινε μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» (ΕΣΠΑ 2014-2020), με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το συνδυαστικό σύστημα ανάλυσης βάδισης και ρομποτικής επανεκπαίδευσης αναμένεται να παρέχει σημαντικές βελτιώσεις στη μελέτη και θεραπεία διαταραχών βάδισης, ενισχύοντας την κλινική πρακτική και ερευνητική δραστηριότητα της κλινικής. Αυτό το καινοτόμο εργαλείο θα χρησιμοποιηθεί αρχικά για ερευνητικούς σκοπούς και αργότερα θα έχει ευρεία κλινική εφαρμογή, προσφέροντας προηγμένες θεραπευτικές προσεγγίσεις για ασθενείς από όλη την Ελλάδα.